«Žrádlo»

10. října 2019

Motorest u Nováků v Litohoři nabízí javořický vepřový špíz. Restaurace Svět Třešť, Labužník Dačice, nebo Na Kocandě Krahulčí zase javořický ostřák. V Kauflandu a Tesku koupíte javořické párky, javořické klobásy nebo javořický točený salám. Ve Flopu ve Studené si můžete poručit třicet deka Javořice, a oni už vám něco nadělí.

Tak se nahamáčkovali, napapáčkovali, a teď by to něčím zapila? Ja, natürlich! Oni pila, já jsem Nepil…

Pila Javořice. Protože pila Ptení zní blbě jako máloco, v kantýně, nad javořickým párkem, ty kůrovcem sežrané hlavy od Prostějova vymyslely nazývat katr jménem naší hory. (Je zajímavé, že v době založení společnosti – 1996 – bylo její sídlo v Nové Říši a onen dům [Na Tržišti 250], patří Lesům ČR.)

Teď vážně. Kromě smůly můžete pít do dna i Javořický světlý ležák, Javořický polotmavý speciál, Javořický tmavý speciál, Javořickou pšeničnou 12°. Javořický bock (nemá nic společného s budvarovým Bočkem) doporučuje i žid Spock. Live long and prosper… Tolik nabídka pivovaru Kozlík, Horní Dubénky.

Dokonce existuje něco jako Car Javořice, což má být pravděpodobně jakýsi pes s výstavním rodokmenem. Toho vám jen tak někde neuvaří, a navíc se s těmi potvorami do budoucnosti nepočítá, takže místo Star Treku radši zhltněte osvědčenou javořickou klobásu. Tak dobrou chuť…

Chápeme, že v dnešní době je marketingovou nutností alespoň trochu jedlé výrobky označovat názvy území, které mají lidé spjaty s hezkými vzpomínkami či s mládím, každopádně my nepůjdeme touto průhlednou cestou. V názvu rozhledny na Javořici nebude slovo rozhledna ani Javořice. Bude se nejspíš jmenovat prostě Věž Roštejn II, VJEŽ (přičemž se ovšem nikde nedočtete, že to znamená Věž Vlasty Javořické) nebo tak podobně.

Na Javořici jsou samozřejmě vítáni i tůristi, co ihned po dobytí vrcholu začnou požírat javořické párky, ale přejme si, ať je jich takových co nejméně, aby si tu svačinku mohli náležitě vychutnat.


Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: