Javořice v umění

František Daněk-Sedláček (1892–1974): «Světlá pod Javořicí»
Atmosféra horkého léta v pohledu z louky severovýchodně nad Světlou, blízko památníku věrozvěstů.
Co může vypadat jako dva různé kopce v různé dálce, je ve skutečnosti jediné dvojvrší Zdeňkova (uprostřed) a bezejmenného vrcholu (vpravo) nad Dobrou Vodou. Obraz je – nečekaně – fotograficky přesný: vše sedí s 3D terénní simulací.

František Daněk-Sedláček: Světlá pod Javořicí

Otto Šereda (*1932): «Javořice»
V impresích babího léta tušíme pohled k Javořici od rybníka Zhejral. I oko malíře bylo v tomto případě trochu rybí, ale to není dílu ke škodě – ba právě naopak. Javořice (se starým vysílačem) se zde tyčí jako Ještěd.

Otto Šereda: Javořice
Otto Šereda: Javořice

Markéta Filípková: «Léto u Mrzatce»
Olej na plátně, 30×40 cm, duben 2018. «To je tak, když si dáte moc modrý na paletu…» lakonicky glosovala své dílo mladá autorka z Jihlavy. Pořád lepší modrá na paletě, než na vlasech…

Markéta Filípková: Léto u Mrzatce

Umělecká díla ovšem najdete i na samotném vrcholu Javořice. Jak se zdá, zatím výhradně k poctě žen z Vysočiny…

Na odvrácené straně tabule s mapou se – přibližně od prosince 2016 – nachází černobílý plakát. Obraz tmavovlasé ženy či dívky, dobře patrný až z určitého odstupu, je složen na matrici 89 × 92 bodů z černých koleček, nejspíše představujících borůvky, kterých je na Javořici v létě hojnost.
«Pixelované» ztvárnění možná odkazuje k dávným dobám, kdy byl svět ještě v pořádku, a kdy podobně nedokonalý obraz poskytovaly displeje mobilních telefonů.
Na štítku pod plakátem je ostatně uveden rok 2004. Obraz nese název Sen o lesní vůni kol 4385 borůvek (2004–2016).
Dalším možným vysvětlením tohoto díla může být například, že leckdy pouze jednou v životě dá souhra bodů, událostí či náhod vzniknout konkrétnímu, šťastnému obrazu, aby se následně vše opět rozprchlo a život toho, kdo k tomuto obrazu v úctě hleděl, pozbyl smyslu.
Nápis na plakátu «věnováno Nikol K. z Jihlavy u Dačic» smyl brzy déšť.

Exaktní kopie díla:

4385 borůvek


V srpnu 2018 se pak v přístřešku objevilo razítko k otištění do památníku. Razítko obsahuje popis «Javořice 836,5 m» a obrázek dívky na kole, která kouří cigaretu či joint, od něhož vzplál hrad Roštejn. Dále je přítomen nápis «Anténa veliká jak na rozhlednu čekání», přičemž jsou zvýrazněna písmena tvořící jméno Anna. Dalšími motivy jsou lesní plody (malina, ostružina, borůvky) obvyklé pro Javořici; celá ilustrace se nese v duchu hippies a možná tak odkazuje k vynikajícímu «alternativnímu» festivalu Prázdniny v Telči. Zápis v návštěvní knize nám odhalil, že razítko bylo vyhotoveno k poctě jisté Aničky K. – rovněž z Jihlavy.

Kolik žen-jihlavanek s příjmením na K bude v budoucnosti na Javořici ještě uctěno, o tom můžeme pouze spekulovat…

Otisk razítka (podle databáze razitkuj⁠.⁠cz):

Razítko Javořice 836,5 m


Máte doma jiný artefakt s tématem Javořice či okolní krajiny? Informujte nás o tom, prosím – ZDE.


Reklamy

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: