Javořice v umění

František Daněk-Sedláček (1892–1974): «Světlá pod Javořicí»
Atmosféra horkého léta v pohledu z louky severovýchodně nad Světlou, blízko památníku věrozvěstů.
Co může vypadat jako dva různé kopce v různé dálce, je ve skutečnosti jediné dvojvrší Zdeňkova (uprostřed) a bezejmenného vrcholu (vpravo) nad Dobrou Vodou. Obraz je – nečekaně – fotograficky přesný: vše sedí s 3D terénní simulací.

František Daněk-Sedláček: Světlá pod Javořicí

Otto Šereda (*1932): «Javořice»
V impresích babího léta tušíme pohled k Javořici od rybníka Zhejral. I oko malíře bylo v tomto případě trochu rybí, ale to není dílu ke škodě – ba právě naopak. Javořice (se starým vysílačem) se zde tyčí jako Ještěd.

Otto Šereda: Javořice
Otto Šereda: Javořice

Autor neznámý: Javořice od jihu
Javořice je zde zachycena zřejmě z hřebenu Hradiska mezi Sumrakovem a Praskolesy.


Markéta Filípková: «Léto u Mrzatce»
Olej na plátně, 30×40 cm, duben 2018. «To je tak, když si dáte moc modrý na paletu…» lakonicky glosovala své dílo mladá autorka z Jihlavy. Pořád lepší modrá na paletě, než na vlasech…

Markéta Filípková: Léto u Mrzatce

Pitauer (?): Velký pařezitý rybník
Smrk, borovice, jedle, voda a klid. Co víc si přát. Takhle to tu vypadá koncem září… Nezvykle moderně vyhlížející «panoramatický» záběr vylidněného rybničního zákoutí vytvořil v roce 1969 malíř podepsaný jen jako Pitauer. Víme víc?

Pitauer, 1969: Velký pařezitý rybník

Umělecká díla ovšem najdeme i na samotném vrcholu Javořice. Jak se zdá, zatím výhradně k poctě žen z Vysočiny…

Na odvrácené straně tabule s mapou se – přibližně od prosince 2016 – nachází černobílý plakát. Obraz tmavovlasé ženy či dívky, dobře patrný až z určitého odstupu, je složen na matrici 89 × 92 bodů z černých koleček, nejspíše představujících borůvky, kterých je na Javořici v létě hojnost.
«Pixelované» ztvárnění možná odkazuje k dávným dobám, kdy byl svět ještě v pořádku, a kdy podobně nedokonalý obraz poskytovaly displeje mobilních telefonů.

Dalším možným vysvětlením tohoto díla může být například, že leckdy pouze jednou v životě dá souhra bodů, událostí či náhod vzniknout konkrétnímu, šťastnému obrazu, aby se následně vše opět rozprchlo a pozbylo smyslu.

Na štítku pod plakátem – než odpadl – byl uveden název díla Sen o lesní vůni kol 4385 borůvek (2004–2016). Věnování «N. K. z Jihlavy u Dačic» smyl brzy déšť.

Exaktní kopie díla:

4385 borůvek


V srpnu 2018 se na Javořici objevilo razítko k otištění do památníku. Razítko obsahuje popis «Javořice 836,5 m» a obrázek dívky na kole, která kouří cigaretu či joint, od něhož vzplál hrad Roštejn. Dále je přítomen nápis «Anténa veliká jak na rozhlednu čekání», přičemž jsou zvýrazněna písmena tvořící jméno Anna. Dalšími motivy jsou lesní plody (malina, ostružina, borůvky) obvyklé pro Javořici; celá ilustrace se nese v duchu hippies a možná tím odkazuje k vynikajícímu «alternativnímu» festivalu Prázdniny v Telči. Zápis v návštěvní knize odhalil, že razítko bylo vyhotoveno k poctě jisté Aničky K. – rovněž z Jihlavy.

Kolik žen-jihlavanek s příjmením na K bude v budoucnosti na Javořici ještě uctěno, o tom můžeme pouze spekulovat…

Otisk razítka (podle databáze razitkuj⁠.⁠cz):

Razítko Javořice 836,5 m


Máte doma jiný artefakt s tématem Javořice či okolní krajiny? Informujte nás o tom, prosím – ZDE.


Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: