Napsali (jsme) o rozhledně…

Níže uvedené texty byly napsány v letech 2012–2015. Nemusejí již tedy být 100% aktuální.

Historická návaznost

Prameny uvádějí, že na místě dnešního vysílače stávala dřevěná rozhledna. Můžeme tedy hovořit přímo o – dnes tolik módní – obnově zaniklé stavby.
A ne – rozhodně si nemyslíme, že existence stávajícího vysílače, který si vrchol zatím «přivlastnil», by snad měla být nějakou překážkou při stavbě rozhledny. Ba naopak!

Turistická známka Javořice

Projekt VJEŽ

Javořická vjež? Že už to ti Pražáci přehánějí? Ale kdež! V prvních dvou písmenech odhalíte iniciály slavné spisovatelky odkojené Javořicí, v tom třetím jméno Egona Bondyho, který nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny rovněž zmínil v krátké povídce. Na Javořici tedy nemůže stát vedle vysílače nic jiného, než VJEŽ!

Výška rozhledny

Bavíme-li se v teoretické rovině, stávající stožárek vedle vysílače, s plošinou 23 m nad zemí, poskytuje již dnes úplný výhled, jen sem tam lehce narušovaný nejbližšími stromy, které si tím říkají o pokácení. Využívání tohoto stožárku jako rozhledny – v jeho současné podobě a za současných okolností, kdy i ten je součástí střeženého areálu vysílače – není však rozhodně doporučeníhodné. Vyhlídková plošina v ose vysílače by přitom mohla být umístěna ještě asi o 5 m výše, pod prvnímu technickým ochozem, který se nachází asi ve 30 m.

Obecně lze snad říci, že mezi vyhlídkou v 25 či 65 m není – v případě Javořice – přílišný rozdíl, výše umístěná vyhlídková plošina však zásadně vylepšuje výhled do nejbližšího okolí, stejně jako na nejvzdálenější hory. Javořice je zalesněna, vyhlídková plošina by tedy ideálně měla být dostatečně vyvýšena i vůči okolní hladině lesa. Není taky pochyb o tom, že dojem z vyhlídky roste úměrně s její výškou. Ochoz ve 40, 50, 60 m je vždy zajímavější, než ve 20 m. Taky jaksi zaslouženější, vzhledem k významu místa. Pro srovnání uveďme několik rozhleden viditelných z Javořice: telčská Oslednice nabízí výhled ze 31 m nad zemí, Valtínovská věž ze 34 m, rozhledny Křemešník a Horní les u Rovečného ze 40 m.

Hlavní atributy rozhledny

  • Vstup volný, celoroční
  • Nejnutnější turistické zázemí, důraz na funkci a stálost
  • Žádné multifunkční monstrcentrum
  • V zázemí rozhledny přehledné nástěnky, co, kde, kdy a jak z Javořice navštívit, se všemi potřebnými kontaktními i online údaji
  • Estetický vzhled

Další možnosti

Nabízí se přehršel řešení – samostatná rozhledna vedle vysílače, snad i umístění rozhlednového ochozu na střechu budovy, až po smělé představy o postavení nového vysílače s vyhlídkou.

Situování rozhledny do osy vysílače máme za nejchytřejší řešení – což není dobré se z Javořice rozhlížet do krajiny, a přitom nevidět vysílač?

Šalamounským řešením výhledu, které se jistě zamlouvá různým odlesňovačům, je zbavit vršek Javořice stromů. O takový výhled – ani pohled na holou Javořici – my nepříliš stojíme.

V každém případě by veřejně přístupná rozhledna a vstup k ní měly být odděleny od areálu vysílače. Přímo se nabízí přebudování oplocení – zmenšit jeho plochu, nainstalovat ho jen tam, kde je nezbytné, ale současně ho učinit věrohodnějším, než je nynější rezavé pletivo (plot byl v r. 2015 zrenovován, ba natřen nazeleno). Rovněž ukotvení lan se závažími, která napínají ta kotvicí, působí nyní docela nezabezpečeným dojmem (ale třeba si o ně jako laici děláme zbytečnou starost).

Úpravy s rozhlednou související

  • 360° webkamera umístěná na vysílači (nebo na rozhledně) pro online sledování krajiny
  • Odpočívadlo s posezením a třeba i nízkou vyhlídkou pro pěší turisty SV nad Studenou při trase k Javořici. Zásadním krokem by bylo silniční propojení obce Světlá s komunikací I/23, samozřejmě se všemi ohledy (zejm. aby trasu nemohly projet kamiony), aby nebyl nijak snížen komfort obyvatel vísky pod Javořicí.
  • Přístavba montovaného krytého turistického zázemí k technologické budově vysílače (případně samostatný domek).
  • Technická opatření pro bezpečnost vysílače a jeho areálu

Dotace, dotace, dotace

Kdekdo říká, že bez dotací to dnes nejde. No, snad má už nakonec i pravdu. Abychom zvýšili šance na financování rozhledny z evropských fondů, měli bychom k ní přidružit muzeum Evropské unie, nebo třeba brambor (plodina Vysočiny!). Muzeum by nakonec nemuselo být součástí rozhledny, ale třeba přístupové cesty od jihovýchodu, nebo jen papírově deklarované. Voilá, máme ‘turistické centrum Javořice’. To už zní jako něco, co se může napsat na papír a poslat do Prahy.
Naléhavě prosíme všechny občany, kteří mají tušení, že na Javořici kdysi cosi stálo, ať už to bylo cokoliv, ať nás kontaktují, abychom to mohli společně sepsat pod hlavičku ‘Obnova vyhlídkové věže / turistické centrum Javořice’, jejíž údernost už nic nepřekoná. Děkujeme!

Javořice cykloturistům zaslíbená

V úterý 29. 4. 2014 podniknuto dvouhodinové (17.00–19.00) pozorování.
Hned zkraje, krátce před pátou, přijel k Javořici stříbrnou Octávií III správce (?), načež zaparkoval v areálu a zmizel v útrobách technické budovy. Nevídaný jev.
Poté postupně spatřeno celkem 8 lidí, a to docela rovnoměrně v celém intervalu pozorování. Všichni na kole. 6 mužů-solitérů, jedna dvojice.
Chování: 4 muži supěli po rovné příkré cestě od Míchovy skály vzhůru k vysílači, jeden jel opačným směrem. Dvojice, stejně jako jeden muž, projížděla mimo vrchol Javořice velkou rychlostí od severu na jih po cestě ke Světelské chatě.
Toho dne bylo až do 16.00 mlhavo, až poté se vyjasnilo; teplota se i tak pohybovala jen kolem 12 °C. Vzhledem k těmto okolnostem docela hojný počet cykloturistů.
Kolo má na Javořici jasnou výhodu – do kopce na něm lze vyvinout rychlost chůze, ovšem opačným směrem ďábelskou rychlost, která rychle ukrajuje z nekonečných cest pod vrcholem. Přes Javořici vede cyklostezka s podivným názvem «Greenway řemesel a vyznání», že nebyl spatřen žádný pěší turista, je nicméně zvláštní. Po štěrku, kterým je vysypána cesta stoupající k vrcholu, se v lehkých botách nejde nejlépe, cyklistům na něm cestou vzhůru podhrabuje kolo a opačným směrem mohou mít problémy se zastavením, dosáhnou-li nadkritické rychlosti. Ale tyto připomínky nejsou příliš podstatné, ač by samozřejmě tato část cesty mohla být osazena méně rozrušeným povrchem, poskytujícím lepší trakci. Každopádně, zajímavé pozorování.

Napsali o rozhledně…

60 institucí

Mrákotín (leden 2010, Jihlavské listy) – Vysočina by se v horizontu příštích několika let mohla rozrůst o další rozhlednu. Tu chce na Javořici vystavět současné vedení obecního úřadu v Mrákotíně. Nejvyšší vrchol v kraji je od městyse vzdálený zhruba šest kilometrů. Starosta Miroslav Požár ale předeslal, že investiční akce, pohybující se kolem šesti milionů korun, není na pořadu dne. «V dnešní ekonomicky složité době si to zkrátka nemůžeme dovolit, a to ani přesto, pokud bychom získali příslušnou dotaci. Jsou před námi zkrátka důležitější a finančně velmi náročné akce,» vysvětlil Požár. Ujistil ale, že městys s výstavbou rozhledny na Javořici počítá v územním plánu. Podle Požára je také důležité, že všech zhruba 60 institucí, které se k výstavbě rozhledny budou vyjadřovat, předběžně proti tomuto záměru nic nenamítá. «Věřím, že než půjdu do důchodu, tak se z rozhledny po kraji rozhlédnu. Pokud se tedy nenajde jiný investor. V takovém případě by to bylo asi dřív,» glosoval situaci starosta.
Zdroj

Rozhledna na Javořici není v rukou radiokomunikací

17. 11. 1997 (!) – Úprava 160 metrové věže televizního vysílače na nejvyšším bodě Českomoravské vysočiny Javořici (837 m.) tak, aby její část bylo možno použít jako turistickou rozhlednu, je podle českých radiokomunikací v této chvíli nepravděpodobná. Řekl to dnes Regionalistu ing. Jaroslav Schneeweis z Oblastní správy radiokomunikací v Brně. «Stavba nebyla původně projektována pro provoz rozhledny, takže technicky je nyní její veřejné zpřístupnění prakticky vyloučeno,» vysvětlil ing. Schneeweis. Jak dodal, pozemek pod vysílačem na vrcholu Javořice byl vykoupen Radiokomunikacemi Brno, oplocen a tím znepřístupněn. I tato skutečnost by prý tedy podle něho turistickému využití věže bránila. «Kterýkoli jiný subjekt v regionu Vysočiny však má možnost na vrcholu Javořice vlastní rozhlednu zřídit – například ve spojení s výstavbou horského hotelu či pensionu,» upozornil ing. Schneeweis.
Jak dnes v této souvislosti pro Regionalist uvedl senátor Václav Jehlička (ODA), osobně by případné zřízení takového střediska s rozhlednou na nejvyšším bodě Vysočiny velmi uvítal. Podle něho by totiž ze zalesněného vrcholu Javořice mohly být při existenci rozhledny viditelné i rakouské Alpy.
«Současný stav, kdy po výstupu čeká na Javořici na turistu pouze plot, nepovažuji za ideální. Proto by stálo za to se touto záležitostí začít zabývat,» podotkl dnes v této souvislosti pro Regionalist senátor.
Zdroj


2012 – 2015 O. Sidor
rozhlednajavorice(zavinovačka)seznam(tečka)cz

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: