Design

Většina zdejších návrhů rozhleden (všechny si můžete prohlédnout ZDE) připomíná kalich — k poctě blízké obce Kaliště, odkud na Javořici proudí nejvíce návštěvníků. Pověst rovněž vypráví, že evangelický kněz při bohoslužbě u Studánky Páně zrovna pozvedal kalich s posvěceným vínem, když byl ze zálohy zabit křižáky.

Tento křižák kněze nezabil.
Tento křižák kněze nezabil (Javořice, 5. 8. 2016)

Inspirují nás i Husovy sbory a obecně strohá, vzdušná, funkcionalistická architektura 20. a 30. let.

Protože se vrchol Javořice pro svou odlehlost od civilizace zdá býti jaksi poutním, ba pietním místem, některé návrhy se snaží architektonicky skloubit rozhlednu a kostel. Pracovně to nazýváme rozhlednokostel.

Vůbec se nebojíme oceli a betonu. I betonový pilíř či příhradová konstrukce může být uměleckým dílem. Dřevo patří do kamen a na stezky v korunách, oblacích a dotacích; rozhledna, jakou si představujeme na Javořici, by neměla vzdávat hold kůrovci a dřevokazným houbám, jakkoli je to dnes módní.

Pokud některý návrh vypadá, navzdory výše uvedenému, těžkopádně, uvědomujeme si, že šel jistě nakreslit lépe.

Cokoli nižšího než 50 metrů je, v případě Javořice, podle našeho skromného soudu, ošklivé a zbytečné; tím spíše vedle 160metrové vysílací věže.


Naše inspirace:

1. Rozhledna Merkur u Baden-Badenu, Německo
Vyhlídková věž, která se v průběhu let stala, díky nové přístavbě, zároveň vysílačem. Na Javořici to bude pouze naopak. Nakonec, on i ten vysílač vypadá jako postavený z Merkuru…

2. Thyssenkrupp Testturm, Německo
Co je dokonalejší než 60metrová betonová rozhledna? Čtyřikrát vyšší betonová rozhledna! 246 m vysoká věž je rozhlednou a zároveň zkušebnou výtahů firmy ThyssenKrupp. Vyhlídka se tyčí ve výšce úctyhodných 232 metrů.

3. Aussichtsturm Teichland, Německo
Konstrukci tvoří prefabrikované betonové dílce, na nichž je zavěšeno venkovní opláštění, dodávající rozhledně konečný tvar. Přes 60 metrů vysoká rozhledna poskytuje prazvláštní výhled na bezútěšně rovinatou krajinu, ze které vystupuje pouze uhelná elektrárna. Který blázen postaví tak skvostnou rozhlednu na takovém místě, ptají se jistě mnozí lidé. Ne však my! Pro nás je to ve všech ohledech geniální stavba.

4. Věž Oktod, Rusko
250 metrů vysoký příhradový stožár moskevského vysílače, postavený nikoli v roce 1956, 1986, ale v roce 2006! Podívejte se na něj.

5. Marine Ehrenmal, Německo
Třebaže je celý z cihel a betonu, samotná idea 85 metrů vysokého rozhledno-památníku je rozhodně zajímavá.
Tím spíše na Javořici, která je nejenom v mnohých zápisech líčena jako poutní, památná hora.

6. Olympiaturm, Německo
290 metrů vysoká televizní věž s otevřenou vyhlídkou ve 190 metrech. Co víc dodat.

7. Star Tower, USA
290 metrů vysoká příhradová věž. Tak ladná, že už to snad víc nejde. Takhle měl vypadat vysílač na Javořici! Místo na vyhlídkovou plošinu už by se v nějakých 100 metrech nad zemí určitě našlo…

8. Torre Littoria, Itálie
110 metrů vysokou ocelovou věž postavili před 80 lety za pár týdnů. Jakým «vražedným» tempem by práce asi postupovaly dnes?


9. Duga-1, býv. SSSR
140 metrů vysoký «větrolam» poskládaný snad z lešenářských trubek. Jak primitivní – ale zároveň jak velkolepé lidské dílo!

10. Aussichtsturm Killesberg, Německo
Nebanální, vzdušná konstrukce kotvené 40metrové rozhledny. Výška za moc nestojí; rozhledna je jaksi širší než vyšší, oceňujeme ale vzdušné schodiště.


Věž Oktod


 

Eurorozhledna (Miroslav Kemel)
Žertovná ilustrace Miroslava Kemela. Pokud už mají být zužitkovány nějaké dotace, musí za ně vzniknout skutečně geniální, velkolepé, přesto však střídmé dílo.

A tím opravdu nemyslíme nějaké dvacetimetrové štokrle za 5 Kč, nad jehož přichcíplostí se budou rozplývat všichni angažovaní kritici všeho vyššího a dražšího než uschlý pařez.


Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: