O nás

Co je naším cílem?

Doplnění vyhlídkové funkce ke stávajícímu monofunkčnímu stožáru vysílače na Javořici; zdaleka nejlépe v podobě samostatně stojící struktury, s vysílačem však zároveň spojené v jednotný celek. (Viz návrhy.)

Jsme si zcela vědomi, že značná výška vysílacího stožáru ČRA ve skutečnosti umožňuje stavbu rovněž relativně vysoké vyhlídky, neutopené v okolním «jehličnatém moři», které se v blízkosti Javořice četnými vrcholy vzdouvá ke hranici 800 metrů a varuje tak před zbudováním nedůstojně nízké rozhledny, jako varovalo již v roce 1960 konstruktéry prvního vysílače, jehož výška se ukázala býti hrubě nedostatečnou.

Vzhledem k některým pověstem i zaznamenaným historickým skutečnostem, vztahujícím se k vrcholu Javořice, ale i k samotnému charakteru a «geniu loci» tohoto od civilizace vzdáleného místa, se nabízí částečná stylizace této stavby jako poutního chrámu v prostředí nevynucované, přirozené piety.


Podporujeme rovněž souběžný vznik turistického zázemí mezi Řásnou a Roštejnem, o němž jsme přesvědčeni, že by se mohlo a mělo stát hlavním těžištěm výletního ruchu kol Javořice, aby mohly být beze zbytku naplněny výše uvedené řádky.


Vysílač Praha-Žižkov


«Dokončeme to»

Na Javořici by především neměla vzniknout žádná antirozhledna vydávaná za rozhlednu. Ovšem i konzumní veleatrakce, na kterou proudí davy víkendových návštěvníků mýtnou bránou jako na porážku, může stát v Telči na náměstí, ne však na Javořici.

Inspirujme se smělými věžemi kostelů pod Javořicí. Jejich stavitelé jistě měli svůj vzor v nízkých rotundách a kapličkách, přesto raději postavili něco vyššího, co je vidět z daleka.

Dřevo nechme lesníkům a pilám, aby ho bylo dost na opravy krovů kostelních věží. Kámen ušetřeme pro hráze rybníků.

Konstruktéři javořického vysílače to vzali za správný konec, ale své dílo — z dnešního pohledu – nedokončili. Koho by před třiceti lety napadlo, že lidé budou o svém volnu stoupat do hor, místo aby sledovali televizi…

Kontakt ☎


Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: