Co je naším cílem?
Doplnění vyhlídkové funkce ke stávajícímu monofunkčnímu stožáru vysílače na Javořici; zdaleka nejlépe v podobě samostatně stojící struktury, s vysílačem však zároveň spojené v jednotný celek. (Viz návrhy.)
Jsme si zcela vědomi, že značná výška vysílacího stožáru ČRA ve skutečnosti umožňuje stavbu rovněž relativně vysoké vyhlídky, neutopené v okolním «jehličnatém moři», které se v blízkosti Javořice četnými vrcholy vzdouvá ke hranici 800 metrů a varuje tak před zbudováním nedůstojně nízké rozhledny, jako varovalo již v roce 1960 konstruktéry prvního vysílače, jehož výška se ukázala býti hrubě nedostatečnou.
Vzhledem k některým pověstem i zaznamenaným historickým skutečnostem, vztahujícím se k vrcholu Javořice, ale i k samotnému charakteru a «geniu loci» tohoto od civilizace vzdáleného místa, se nabízí částečná stylizace této stavby jako poutního chrámu v prostředí nevynucované, přirozené piety.
Podporujeme rovněž souběžný vznik turistického zázemí mezi Řásnou a Roštejnem, o němž jsme přesvědčeni, že by se mohlo a mělo stát hlavním těžištěm výletního ruchu kol Javořice, aby mohly být beze zbytku naplněny výše uvedené řádky.
«Dokončeme to»
Na Javořici by především neměla vzniknout žádná antirozhledna vydávaná za rozhlednu. Ovšem i konzumní veleatrakce, na kterou proudí davy víkendových návštěvníků mýtnou bránou jako na porážku, může stát v Telči na náměstí, ne však na Javořici.
Inspirujme se smělými věžemi kostelů pod Javořicí. Jejich stavitelé jistě měli svůj vzor v nízkých rotundách a kapličkách, přesto raději postavili něco vyššího, co je vidět z daleka.
Dřevo nechme lesníkům a pilám, aby ho bylo dost na opravy krovů kostelních věží. Kámen ušetřeme pro hráze rybníků.
Konstruktéři javořického vysílače to vzali za správný konec, ale své dílo — z dnešního pohledu – nedokončili. Koho by před třiceti lety napadlo, že lidé budou o svém volnu stoupat do hor, místo aby sledovali televizi…