Deník (2019)

31. 12. 2019
Ohlédnutí za silvestrovskou akcí na snímcích Jiřího Daňhela a na videu Jos. Matouška.

Mediální šum ohledně «zákazu vstupu» letos nejmíň polovinu účastníků odlákal. (Pan Mazal z KČT Telč to ilustroval na příkladu samolepek, kterých se prodalo 530, zatímco jindy i 1200.) Úbytek turistů ale nebyl na závadu, aspoň se «oddělilo zrno od plev». Ti skalní přišli jako vždy; mnozí nejvyšší bod jihozápadní Vysočiny navštívili mezi 21. a 30. prosincem a v první dva lednové dny.

24. 12.
Javořice opět cílem před-štědrovečerních procházek (stejně tak i v neděli 22., soudě ze zápisů v návštěvní knize). Průjezd dvou psích mnohospřeží s vozíky, asi otec se synem. V zatáčce u přístřešku na mne volali «Ať žijí!», ale taky to mohlo být něco jako «Ačí!» a určeno psům. Mlhavý obrys Alp. Mám teorii, že když všichni sedí doma u pohádek, nejsou ve vzduchu emise z dopravy a průmyslu, čímž se dohlednost zlepší.

18. 12.
Jarní den, 10 °C. (Před rokem touhle dobou se na Javořici už týden běžkovalo.) Všichni na procházkách. Na Javořici ale celkem nikde nikdo. Klid od pil i strojů. Přes mýtiny skáčou srnky.

Ohýbej stromek, dokud je mladý 18. 12. 2019 Nad Světlou, 18. 12. 2019

17. 12.
Inverzní mlha. Nad 800 m n. m. polojasno. Silueta hor na západním a severozápadním horizontu (Kleť, Špičák atd.) nebývale ostrá. Dnes musela být výborně vidět i Sněžka. Škoda, že rozhledna byla zrovna zavřená. Duet motorových pil kdesi jihovýchodně pod vrcholem. Polední 140sekundová zkouška sirén na počest obětí ostravského incidentu. Na vrcholu Javořice slyšitelná (ve směru od Počátek) i přes poblíž hlučící vyvážečku.

Studánka «Pod Javořicí» Mlha nad Světlou Vlevo Kleť, vpravo Chlum 1191 m n. m.

8. 12.
Výborná dohlednost. Takže Alpy jako obvykle. Dokonce i v noci je z Javořice něco vidět…

Jak rychle se vlci objevili, tak rychle zmizeli. Mýtická vlčí smečka na Telčsku prý mohla být téměř rozprášena, domnívají se ochránci přírody a ukazují na spiknutí chovatelů a myslivců. Zprávu přinesl bulvár Aha! (a nikdo další). Ještě že vlci nečtou zprávy.

3. 12.
Pěkné počasí. Zdálo se mi to, nebo v dálce zahřmělo? Na zmrzlé zemi poprašek. Dva pilaři nad Světlou, jeden velmi družný: «Nazdar, co tu hledáš? Nevidíš, že se tu řeže, ku⁠rva?» Z nejtmavějšího lesa nad Světlou, kudy člověk bez svítilny v oblačné noci kráčel po paměti, se stala polomýtina. Na vysílači kdosi dovádí s motorovým výtahem.

29. 11.
Po dlouhé době byla aktualizována Kůrovcová mapa. Protože červenec už je pár dní pryč, satelitní analýza lesní bídy dostala «nová» data – ze září 2019. 2–3měsíční zpoždění je zřejmě potřebné, aby nebyl narušen klidný průběh těžby.

26. 11.
Mlha jako v pytli. 900 m jihozápadně od vrcholu, kde se kácelo už v září, dostihla nyní těžba zbývající, «soukromé» smrky. Tolik místa všude okolo, a oni to dřevo prostě musejí vyskládat přes cestu… Lahev Zlatého bažanta neřeknu, ale který idiot odhodí v lese plastový obal od kindervejce? Odstranil jsem větve ze studánky «Pod Javořicí» a vrátil do ní sádrového Krista. Skládání dřeva severozápadně a jihovýchodně od vrcholu, sporadické zavytí motorové pily. Haldy dříví před vysílačem mizí. Při pohledu na (byť nikterak fatálně) rozrytou pěšinu trochu nechápu, proč se ze západního úbočí tahá dřevo nahoru na vrchol, navíc po – až dosud – úzké běžkařské stezce, místo aby se tahalo kamkoliv dolů, kudykoliv mimo zřetelně subtilní pěšinky, po širších úvozových cestách a všech těch kolmých průsecích, které jsou přesně k tomu určeny. «Hlavně aby to bylo v požadované kvalitě. Dřívího máme tři pr⁠dele,» instruuje do telefonu dělník LČR z vrcholu Javořice.

20. 11.
Nevím, co chtějí Lesy ČR na Javořici ještě odtěžit; pokud to, co mne ještě napadá při pohledu do mapy, to mi tedy řekněte, že by se to do 20. prosince snad nestihlo i s krásným úklidem. (Po tomo datu se sem obvykle začnou trousit první návštěvníci – jako předvoj akce konané 31. 12.)

Pracovní morálka a nasazení se ale snižují s každým hloupým mediálním vyjádřením. Právě takové mají na svědomí mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, která má tu odvahu věštit budoucnost až do 31. 12. 2020, a Zuzana Musilová, která pro Deník musila napsat článek o tom, že Lesní správa Telč už je opět bezradna, když místo toho, aby řekla «Zvládneme to, a i kdyby ne, nic se neděje», alibisticky nevydává povolení pro konání silvestrovského výstupu.

Starosta Mrákotína to chce hnát k Vystrčilovi, všichni intervenujou. Je to fraška. Přijďte se jí zasmát na Silvestra i vy. Jak uslyšíte na Javořici nějakého politika žvanit o kůrovcové kalamitě, dejte mu přes hubu a zakopejte ho pod pařez.
Kromě Stanislava Mrvky, ten může. Protože postavil rozhlednu.
Tož tak.

18. 11.
Polojasno. Zajíce neřeknu, to ještě schválně zrychlím. Ale který idiot přejede kočku? Mrtvý černý kocour na silnici ve Studené; odklizen k pařezu u příkopu. Též důchodce vytáhlo pěkné počasí na procházky po vozovce. Tak snad někdy příště… Cyklisté z povolání ve svých svítivých trikotech zase zdolávají tuto velehoru. U studánky «Pod Javořicí» lesníci pálí větve nebo důkazy. Strom skácený do studánky je přeřezán a částečně odklizen. Z vrcholu Javořice lze nyní pozorovat západ slunce.

15. 11.
Silná mlha smáčí rozblácenou zem. Odpolední procházka ke Studánce Páně od kravína ve Světlé. Rykot pily. Provoz lesního stroje na jižním úbočí až do setmění. Je vykácena část lesa cca mezi 775 až 800 m n. m. směrem na sever a východ od studánky «Pod Javořicí». Úzký pruh těžby zasahuje až dolů k cestě (760 m n. m.). Mnohde překážejí poražené stromy. Přelézám stoh dřeva, abych se dostal ke stezce vedoucí na vrchol. Kvituji, že kamenitý průsek zůstal ušetřen pro pěší provoz. Staří známí soudci Petro-Canada 15W40 a Spirax 80W90. Průjezd škodovky LČR. Každá kláda má nadepsána svůj osud. Je v tom systém: z hutných kmenů bude vláknina, ty horší semelou do OSB desek. U Studánky Páně klid a mír. Nahodilé stromy při zelené značce určeny k pokácení.

Na zpáteční cestě nalézám, na druhý pokus, v mlze a v tom těžebním, dezorientujícím nepořádku, studánku «Pod Javořicí». Je maskována stromem skáceným přímo do ní. Sádrový reliéf Krista shledán přítomen, nepoškozen. Dočasně uložen na bezpečnějším místě v lese o kus dál.

Odjezd. Jeden klik doleva z Knedložurnálu, a chytám Radio Wien 89.9 FM (vysílač Kahlenberg). Hrají T-Rexovu pecku Hot Love, pak rakousky depresivní Don’t give up od Petera Gabriela. Hned se cítím jako Falco ve Vídni. Jen kdyby tu rostly javory jako na vídeňských ulicích… Knedložurnál hlásí, že AOPK hlásí, že na Telčsku žijí vlci.


12. 11.
Mlha. Mrholení přechází v polosněžení. Sudy s olejem schované za hromadami dříví. Slyším vlak. Na Javořici ve čtyři odpoledne klid, jen dole na západní straně se ještě něco kácí nebo nakládá. Zato nad Pivničkami (760 m n. m.) svítí v noci světlo jako nějaký maják. Při bližším pohledu jsou patrné hned tři světelné zdroje: na samém vrcholu kopce pracují harvestory, nebo se nakládá dříví. Až se z toho rozpršelo.

7. 11.
Dokonáno jest. Tedy skoro. Zbývá nakreslit do mapy cestu vedoucí přímo skrz vysílač, aby polští traktoristi měli kudy tahat dřevo, až se jim omrzí orba turistických pěšinek. Když se kácí les, létají třísky… Celý jihovýchod až severozápad vrcholu se zdá být určen k vykácení vzrostlých smrků v pásmu nad 800 m n. m.

Robotické vytí chapadel harvestoru co chvíli střídá praskot a rána skáceného stromu. Žádné zápolení s motorovou pilou; dnes to má spád. «Ti se s tím nepářou,» napadne člověka nad tou neochvějnou strojovou rytmikou – a taky při vědomí, že v místech, odkud ony zvuky přibližně vycházejí, se nachází studánka «Pod Javořicí».

Kůrovec, Javořice

Kůrovec, Javořice

4. 11.
Vynikající dohlednost. Lidé fotili Alpy z rozhledny na Mařence u Třebíče, i odjinud. Možná i z Javořice…

2. 11.
49. ročník dálkového pochodu «Vysočinou k Telči» nemohl vést, z popudu LS Telč kvůli lesní těžbě, přes Javořici; musel být zkrácen.

25. 10.
Kácení na západní straně. Jeden harvestor stojí zaparkovaný z jihozápadu, druhý se činí. Asi nemohou být v provozu oba současně. Co by člověk chtěl, za 38 milionů Kč… Jak je to tak vykácené, otevírá se výhled na severozápad, řeklo by se ke Kališti a k Počátkům, ovšem to by se musel vykácet i celý Stříbrný vrch (což snad nehrozí). Vykáceným průhledem fotím probleskující obzor, vypadá docela nezajímavě. Ale ejhle – stačí trochu vyladit kontrast, a již se zjevuje typická silueta vrcholů u 50 km vzdálených Smilových Hor! (To je neštěstí, když se ves jmenuje líp, než ty hory.)

Bližší pohled na «vyřezaný poklop» na střeše budovy vysílače odhaluje, že to žádný poklop není. Jsou to toliko kusy plechu přišroubované ke zbytku střechy. Asi se jen potřebovalo vzniklým otvorem něco vystěhovat.

Obhlížím vykácený kus lesa na západní straně, u zelené značky směrem ke Studánce Páně. Pěkně tu teď fouká, konečně jako na horách. Mýtina je asi 500 metrů od vysílače, výška je tu kolem 790–800 m n. m. Mám neblahé tušení, že pokud chtějí Lesy ČR postavit nějaký posed maskovaný za rozhlednu, postaví ho právě tady. Na opačné straně Javořice potom stačí vykácet pár stromů, čímž aktivní turista vlastně získá kruhový výhled a otázka rozhledny tím budiž vyřešena jednou provždy…

(Matně si vzpomínám, že asi před třemi roky jsem měl takovou halucinaci: vykácet les nad 820 m n. m., a pokud si každý přinese pořádný kámen nebo trochu hlíny, za chvíli vznikne na vrcholu val, ze kterého by možná bylo i něco vidět. Je-li dnes tato strašlivá «znouzectnost» nepřímo – skrze kůrovce – realizována, nezlobím se, ale ani mne to nějak zvlášť netěší.)

14. 10.
Kácení na jihozápadní straně, přímo u «štráfu F». Vskutku – mnohé stromy i dále od cesty mají opadanou kůru, jev zde dosud řídký. Neznalému to připadá, že se s tím ten jediný človíček s motorovou pilou, který sem přijel miniautíčkem VW Lupo, strašně páře. Než se strom skácí k zemi, obskakuje ho s pilou dlouho ze všech stran. Víc dřevorubců nevidno, asi to tak stačí. Smrky, co to mají spočítané, jsou označeny růžovými punkty, je jich dost. Kdyby se výběr invertoval na ty, co se kácet nemají, ušetřilo by se za barvu, přemýšlím. Jinde jsou zase nakreslené takové «zarážky», obrácená Téčka, asi odkud dál už se kácet nemá (a je to vskutku tak: «hranice zásahu»). Někde je napsáno «CELÉ», asi odtud nahoru i s vysílačem všechno pryč.

4. 10.
Od paty vysílače směrem ke kotvám je překopaná země, rostou na ní houby. Výměna uzemnění? Další značky sprejem na zemi vně i uvnitř areálu. Kamion, co přijel pro dříví, má polské značky. Spousta bedel na louce nad Světlou.

26. 9.
V areálu vysílače jsou ocelové dráty připraveny k zakopání. Na vysílači je nějaká exkurze. Zaujme dodávka s polepem OTIS (výtahy). Kéž by chtěli na Javořici postavit stejnou věž jako v Břeclavi…

16. 9.
Pracovníci fy. Excon opravili umístění příčných rozpon na zdvojených vrchních západních lanech; dřív byly všechny sesunuté dole.

13. 9. 2019
Už dřív se kácelo nad Světlou, cca 900 m jihozápadně od vrcholu Javořice. Z lesa LČR se tu stala mýtina, ten označený «SOUKR.» stojí netknutý. Vysílač probleskuje mezi stromy už z dálky. Navštívila ho delegace z Generali, krátce po 11. září a 30 let od stavby vysílače. Larry Silverstein si svoje věže taky dobře pojistil, než je nechal odstřelit semtexem a tím divadlem s letadly… Okolo 22:00 hvízdal na vysílači alarm, je slyšet kilometr daleko. Nějaký pták, kočka nebo kuna, jako vždycky.

Na střeše budovy vysílače, orientované směrem k Telči, přibyl jakýsi poklop. Večer už jsem nedokázal rozeznat, je-li z polykarbonátu (ale to asi těžko, led z vysílače by to rozmlátil), nebo je to jen bezbarvý plech.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: