Postaví rozhlednu armáda?

18. listopadu 2018

Když sbírat víčka nemá smysl

Dávno předtím, než jsme zaslechli v rozhlase úžasnou myšlenku, že zchátralé české mosty bude opravovat armáda, dospěli jsme ke stejnému závěru – totiž, že rozhlednu na Javořici nemůže postavit nikdo jiný než Armáda České republiky. A to v podobném nouzovém, okolnostmi vynuceném režimu, v jakém nyní hodlá opravovat mosty.

Neboť i na Javořici už situace začala býti kritickou. Debaty o rozhledně se vlečou třicet roků, prakticky od vzniku «nového» vysílače. Před dvaceti lety kdosi došel k závěru, že k rozhledně, postavené případně na tomto opuštěném vrcholu, odloučeném prakticky od veškeré civilizace, infrastruktury i politických zájmů, se bude chtít vyjadřovat na šedesát institucí.

Jaký pluk pitomců to snad může být dnes? Nejmíň desetinásobný. Ani při nejlepší vůli všech úzkoprsých politiků, kteří vám budou až do své smrti tvrdit, že nejlepší je řádně čekat ve frontě, aby jejich pravnuci na Javořici slavnostně odhalili posed z klestí a chvojí, nelze očekávat, že tato patová situace může vůbec vést k nějakému rozumnému výsledku v podobě smysluplné rozhledny. Ocelová opona byrokracie ubíjí všechno úsilí těch několika posledních odhodlaných.

Nyní je tedy snad konečně načase, aby nezdravý, zablokovaný systém okusil svou vlastní pojistku – v podobě odjištěného granátu.

Vstup Armády ČR do stavby rozhledny na Javořici nechť působí jako jakási univerzální sběrnice se zrychleným režimem, do které se zapojí všichni konstruktivní jedinci a firmy se svým know-how, financemi a dopodrobna připraveným projektem rozhledny.

AČR bude garantovat, že Lesům neshoří les, Radiokomunikacím, že vysílač bude vysílat i nadále, stěžovatelům a kibicům, že budou zastřeleni za úsvitu.

Neptejme se snad ani raději, k jak strašnému morálnímu poškození národa během uplynulé třicetiletky došlo, věří-li dnes již toliko Armádě, nedrásejme si nezhojené rány takovými trýznivými otázkami. Spokojme se s útěšnou skutečností, že budou-li bandy romských kopáčů, outsourcovaných do desátého kolene, požehnáni Armádou, hned se věci dají do pohybu. Lidé zase začnou věřit, že to půjde bez stavebních katastrof, přemrštěných provizí a ztrát na životech; začnou věřit, že se vše v dobré obrátí a na Javořici konečně vznikne zasloužená rozhledna, zřejmě v podobě vynikající přístavby ke stožáru vysílače.

Kromě AČR snad mohou být takovým zastřešujícím vše-garantem už pouze ČEZ nebo České dráhy. Ač u veřejnosti sotva tak kladně přijímány jako AČR, je pravdou, že Temelín nebo část trati J. Hradec–Horní Cerekev lze z Javořice zřít zrovna tak pěkně, jako kouřové efekty ve vojenském prostoru Truppenübungsplatz Allentsteig.

Za normálních okolností by útěk ať už ke státnímu direktivismu, nebo naopak k anarchii vlivných jednotlivců – bohužel však žádný oligarcha zatím na Javořici rozhlednu nepostavil –, byl snad ukázkou nízkého stylu a pohrdáním demokratickými procesy.

V atmosféře byrokracií nastoleného nihilismu však platí, že zde je každá rada drahá a každé funkční řešení krize má cenu zlata.


Armáda na Javořici Rozhledna dostavěná armádou (ilustrační foto)


VVP Allentsteig při pohledu z Javořice Ve vojenském újezdu Allentsteig právě probíhá cvičení (pohled z Javořice, listopad 2017)


Aktualizováno.
Donald Trump si zřejmě přečetl tento náš článek, neboť v podobném stavu nouze hodlá postavit svou slavnou zeď. No, nějaká zeď je asi úplně k ničemu, ale přesto jsme rádi, že aspoň někde se bude něco stavět…


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: