Přeměřme Javořici. Znovu po 95 letech

28. července 2018

Javořice v běhu geodetických měření

1869  835,48 m (440,54 vídeňských sáhů)

1923  836,93 m

1963  836,53 m (pouhý přechod z jadranského na baltský výškový systém?)

(V 50. letech se, snad pro zmatení třídního nepřítele, nakrátko objevil údaj 836,2 m.)


Abychom to uvedli na pravou míru: výška Javořice nás nakonec ani příliš nezajímá. Ať si je to 870, 1084 nebo 1603 m n.m. Cokoli pod 2000 metrů je pořád málo a takřka pod naši rozlišovací schopnost.

Nezajímá nás ani skutečná či smyšlená řevnivost občanů jižní a severní Vysočiny, která se možná v některém srdci rozhoří, když se podívá do mapy a zjistí, že jak na severu, tak na jihu umělého útvaru ve středu republiky, tohoto bezčasného kraje, kde vše plyne tak ztěžka, jako doprava po silnicích, které neexistují, nebo se po nich dá jet jenom krokem, jsou nekopce, které olizují 800 metrů. S tím rozdílem, že na severu je jich asi dvacetkrát víc.

Ale k čemu je nám tady na jihu nejvyšší bod Vysočiny, když kousek od něho máme nejskvělejší Telč v nejúžasnějším UNESCU?
Nejvyšší bod Vysočiny tu jednoduše nepotřebujeme; vše za telčskými humny může klidně lehnout popelem.

Zajímá nás ten trigonometrický bod v podobě patníku z roku 1923, který se nachází za plotem tak hustým, že by se dal krájet.
Nevíme, zda je na svém původním místě. Mohl být přesunut na konci 80. let při rekonstrukci vysílače, ať už v horizontálním, nebo vertikálním směru. Ale možná nebyl, neboť na ochranu geodetických bodů určitě byly a jsou přísné normy a slovenští kopáči by za přemístění kamene dostali trest smrti.
Zlé jazyky hovoří o tom, že po válce byla Javořice papírově povýšena o 30 cm, a konečně před třiceti roky byl vrchol zarovnán bagrem.

Zajímá nás vskutku, zda u tohoto patníku lze i dnes naměřit stejných 836,53 m, jako před dávnými 95 lety, nebo bude zjištěna odchylka, nepatrná či patrnější.
Zda měřit na něm, pod ním nebo vedle něho, necháváme na uvážení geodeticky vzdělané osoby; my to nejsme.
Teoreticky by se mohlo stát, že na vrcholu Javořice je vyšší místo, než je to, které je označeno patníkem, a zároveň to není uvnitř budovy vysílače, ale prakticky v tuto možnost nevěříme. V takovém případě by geodeticky vzdělaná osoba totiž patník asi musela vzít a přesadit na nové místo – a my počítáme s její leností.

Jak již bylo řečeno, jediným drobným nešvarem patníku je, že se nachází za plotem z pletiva, avšak předpokládáme, že dnešní měřicí technika na nějaké ploty zdaleka nehledí. Pokud už je nutno mít s patníkem intimní styk, lze k průniku do areálu pravděpodobně využít i oficiální svolení správce.

Byli bychom samozřejmě nejraději, kdyby bylo naměřeno cokoli pod 836,42 m, neboť toto je aktuální – autoritami možná nikoli zcela potvrzená – výška Devíti skal (asi všech devíti dohromady :⁠) ).

Jsme přesvědčeni, že k návštěvě Javořice by člověku mělo býti zapotřebí hlubšího důvodu, než jen jakéhosi bezcenného čísla a jeho nicotné převahy nad druhým takovým číslem.
No řekněte sami – vy jste si snad o lidech, kteří navštívili Javořici jenom proto, že je to nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny, někdy mysleli něco hezkého?

Pokud bude neochvějně naměřeno 836,5, zlobit se nebudeme. Pokud 836,6 m a více, pravděpodobně se trochu zamračíme.


Pro úplnost dodejme, že na stránkách Radiokomunikací je u Javořice uvedena výška 834 m – což přiživuje domněnky škarohlídů, že vrchol byl při stavbě vysílače o pár metrů snížen.

Na internetu se pak objevují čísla od 835 až k 838 (přičemž je legrační, že nejvyšší se vyskytuje zrovna na stránkách Geoparku Vysočina).


Trigonometrický bod na Javořici (836,53 m)
Trigonometrický bod na Javořici (836,53 m)…
Patník na Javořici (1923)
Pochází z roku 1923
Patník na Javořici (836,53 m) – písmena K.V.
Na opačné straně jsou písmena K.V. (katastrální vyměřování)
Skutečný vrchol Javořice (836,53 m)
V létě patník přerůstá tráva (dokud ji neposečou)

Přeměření vrcholu Devíti skal provedl v prosinci 2016 Ing. Ondřej Boháč. Napsal k tomu toto:
Měřil jsem GNSS aparaturou (geodetická GPSka) metodou RTK s příjmem signálu z GPS i ruského GLONASS. Provedl jsem 2 měření s čas. odstupem 1 hod. a dobou měření 30 s.
Využil jsem síťové řešení v systému referenčních stanic CZEPOS. Vzhledem k příznivé poloze měření (žádné překážky, volný výhled na oblohu) mělo měření ideální geometrické podmínky (příjem signálu z 18 satelitů, parametr PDOP do 1.2). Rozdíl dvou měření byl ve výšce do cca 15 mm. Transformace do JTSK a Bpv pomocí modulu Transformace ze stránek ČÚZK. Dle kontroly přesnosti měření na stránkách ČÚZK v danou dobu v daném území byla sm. odchylka cca 40 mm. Já jsem naměřil 836,42 a vzhledem k výše popsanému odhaduji přesnost na oněch cca 40 mm.

Zpět na Javořici: satelitní mapování SRTM jí přisoudilo výšku 851 metrů. Nepříliš přesný laserový paprsek zřejmě zaměřil výšku některých stromů nebo vysílací budovy. Tento údaj přebraly některé digitální mapy (MapAPI.poloha.net, UDeuschle).

Aktualizováno.
Nedávné laserové měření z letadla (DMR 5G) skutečně naměřilo poblíž vrcholového patníku i přes 836,5 m. Vrchol Javořice tedy během výstavby vysílače evidentně nijak zploštěn nebyl. Přímo v nejbližším okolí vrcholového patníku má být výška 836,4 m. Což bychom docela rádi brali za oficiální hodnotu, neboť toto číslo se zcela shoduje s výškou Devíti skal.
Stále ovšem zůstává otázkou, nakolik brát toto měření vážně, víme-li, že jeho odchylka může být až 18 cm…


Aktualizováno 31. 3. 2020
Někdo (ze Státního fondu dopravní infrastruktury, wtf) vrátil na Wikipedii i na Mapy.cz Devíti skalám původní údaj 836,3 m.
Cui bono?

836,53 vs. 836,42
836,42 vs. 836,53. Rozdíl 11 centimetrů

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: