ČRo Brno a brněnský Krokodýl v kraji pod Javořicí

Asi před rokem jsme zaslali podnět lidem povolaným, a to ohledně možnosti rozšíření vysílače Javořice o signál ČRo Brno, neboť jsme měli tehdy ten dojem, že to není špatný nápad, a co víc, tuto brněnskou mutaci veřejnoprávního rozhlasu jsme v okolí Javořice nikdy nikde nezachytili, ač jsme se snažili sebevíc.
Je tedy načase shrnout výslednou situaci, jak se jeví ke konci května 2018.

Ve Studené, Velké Lhotě, Dačicích, ale třeba i Jihlávce lze ČRo Brno – najednou – bez problému zachytit. A to na frekvenci 106.5, která se někdy automaticky změní na 97.3 – jakási podivuhodná funkce autorádia –, stejně jako se indikace «ČRo Brno» občas sama změní na «ČRo Č. Budějovice» (zřejmě vysílání přepojovaných oken), takže člověk nikdy neví, co vlastně poslouchá a na jaké frekvenci.

Ale «Rozhlas naší Moravy», jak zní jeho znělkové motto, tedy lze v kraji pod Javořicí zachytit z těchto dvou (skoro bychom se kacířsky vsadili, že existují i další, které jsme zatím neodhalili) frekvencí. Což je rovněž podivuhodné, neboť přinejmenším frekvence 97.3, vysílaná slabým výkonem z jakéhosi kopečku u Znojma, by zde logicky neměla být vůbec k zachycení…

Frekvence 106.5 by naopak měla náležet výkonnému (67 kW) Kojálu; budiž, jsme ochotni připustit, že ta se sem přes devatero hor a 120 kilometrů jaksi probije a ještě má sílu zatékat do hlubokých údolí. Zajímavé je, jak se to střídá: kdesi na návsi je slyšet čistě 106.5, o padesát metrů dál praskot, šum, a ejhle, zde zase panuje čistý příjem té zcela nepravděpodobné 97.3!

Přes houževnatost a nevyzpytatelnost signálu, šířeného tedy především (doufáme snad) z Kojálu, jsme měli dojem, že signál přesto poslouchá na slovo, aby západně od Javořice pokorně utichl. V Jihlávce je tak frekvence 106.5 – jistě vlivem blízkosti vysílače Javořice – v pravidelném intervalu cca 0,9 s rušena otravnými pazvuky (přirovnali bychom to odfukování parní lokomotivy či k bicím 80. let), občas se k nim přidá i klasické GSM zavrčení, známé z pokusů s reproduktorem a mobilním telefonem. Při obkružování hory Javořice ovšem ruchy na početných územích utichají a příjem frekvence 106.5 je najednou naprosto čistý, až to vypadá, jako by byla šířena právě z Javořice, nízkým výkonem tak ze 30 metrů nad zemí. Kdoví, jak to je.

Přestože dnes tedy ČRo Brno zachytíme vůkol Javořice na několika frekvencích i v naprostých dolinách, dříve se nám totéž nikdy nepoštěstilo, ani když jsme se nacházeli na kopci (s nadsázkou) s přímým výhledem na Kojál nebo na onu znojemskou placku. Zachytili jsme zde tehdy pouze ČRo Hradec Králové.

No, zkrátka samé zvláštnosti rádiového příjmu velmi krátkých vln. Laik se všemu diví a hned může napsat sáhodlouhý článek, odborníkovi je to všechno jedno, ten rozhlas neposlouchá, a když přece, tak jenom ten digitální.

P.S.: Jen o pár dní dříve, než jsme zaznamenali přítomnost signálu ČRo Brno, postřehli jsme další výsostně brněnské Rádio Krokodýl. To podle dostupných informací vysílá – na rozdíl od ČRo Brno – z Dačic (Pod Šibenicí, JV nad městem) na frekvenci 98.5 FM.

ČRo Brno v Kališti u Jihlávky
ČRo Brno v Kališti u Jihlávky
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: