Poznámky

Co by nemělo zapadnout

Červen 2017

  • Vznesen dotaz na technické oddělení Českého rozhlasu, zda by bylo možno zahájit vysílání ČRo Brno z Javořice (podobně jako z Kleti vysílá ČRo Č. Budějovice). Analogový rozhlas brněnské stanice z Javořice dosud (leden 2018) nevysílá. Možná jsme se měli zeptat někoho úplně jiného.

Říjen 2017

  • Koncem léta jsme kontaktovali vzduchoplavce Jakuba Minku s prosbou, zda by nepořídil nad vrcholem Javořice pár záběrů pomocí dronu. Ještě později – prakticky v poslední pěkný den roku – se panu Minkovi podařilo vyfotit kvalitní snímky, které nyní můžete vidět i na Wikipedii.
  • Fotky pořízené J. Minkou znovu potvrdily, že žádná vyhlídková konstrukce s výškou pod 30 m na Javořici nepatří. Porovnáním fotek pořízených 25, 45 a 65 metrů nad vrcholem lze konstatovat, že ideální výška vyhlídkové plošiny je aspoň 40 metrů nad vrcholem hory. Nejde vůbec o Mrákotín, jehož zlomky se vynoří zpoza lesů právě při pohledu z takové výšky. Jde o okolní hladinu lesa, kvůli které je výhled z výšky 25–30 m (tedy z výšky prakticky totožné s touto hladinou) vždy nepěkně plochý.

Prosinec 2017

  • Letošního jubilejního 20. výstupu na Javořici 31.12.2017 se zúčastnilo na 4800 návštěvníků, konstatují oficiální údaje založené na dobrovolném zápisu čárek na vrcholu. Naše «předsilvestrovské» sčítání stejnou metodou dále zjistilo, že v období od 23. do 30. prosince Javořici navštívilo 15002000 lidí, z toho celá polovina během pátku a soboty (29. a 30. ledna).

Leden 2018

  • Nějaký návštěvník našich stránek rozeslal svým známým pomocí emailu odkazy na fotogalerii kostelních věží, vyfocených po boku Javořice. Tuto galerii poté zaplavila několikatýdenní vlna návštěvníků – jak domácích uživatelů, tak pracovníků různých institucí (Nár. památkový ústav, stavební firmy) – s absolutním maximem 496 návštěvníků během 8. ledna. Přišlo nám též mnoho děkovných emailů zejména od lidí v důchodovém věku, bydlících v okolí Javořice, ale i od dalších občanů, kteří mají k nejvyšší hoře jihozápadní Vysočiny srdečný vztah.
  • Pan Hůla nás seznámil se svým nápadem umístit na stožáru javořického vysílače webkameru po vzoru meteostanic ČHMI. Podle svých slov má zkušenosti s podobnou instalací na jednom podobně významném stožáru na Pelhřimovsku. Pomyšlení právě na takovou webkameru máme už dlouho i my. Kéž by se panu Hůlovi podařilo domluvit s Českými radiokomunikacemi.
  • Josef Herbrych (KDU-ČSL), od roku 2016 zastupitel Kraje Vysočina, nabízí své zkušenosti s prosazováním stavby rozhleden. Např. rozhlednu Mařenku, která se nám zapsala do paměti svým stísněným schodištěm a slovy jakéhosi starosty, glosujícího výhled z 28 m nad zemí: «Postavil bych to vyšší.», se, dle jeho slov, podařilo prosadit po pouhých dvanácti letech.

– – –

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: