Proč nestavět rozhlednu jako na Kleti

Správná rozhledna pro Javořici je vysoká

Jaká by měla být výška rozhledny na Javořici? Ale vždyť to je přece jasné!

Vezmeme si příklad z Kleti, kde je vysílač jako na Javořici, a uděláme to úplně stejně. Rozhledna na Kleti stojí kousek vedle vysílače a má sotva dvacet metrů. Českým radiokomunikacím evidentně nevadí, jinak by ji dávno zbouraly.

Takže hotovo dvacet, na Javořici bude stát taky dvacetimetrová rozhledna! Prohlásil od stolu nějaký pantáta z Telče nebo Dačic a jal se žádat o dotaci na dvacetimetrový posed.

Tak takhle by to, vážení přátelé, ale opravdu nešlo. Na první pohled se můžete zamilovat na celý život, ale při plánování rozhledny je zapotřebí i pohled druhý, třetí a někdy i čtvrtý. Především je třeba myslet.

Rozhledna na Kleti má sice stěží 20 metrů, daleko zajímavější však je, kde vlastně stojí. Naši předkové nebyli hloupí a před dvěma sty lety ji postavili na samém vrcholu, tj. v 1083 metrech.

U paty 170 metrů vysokého vysílače bychom naopak naměřili pouze 1058 m n.m., neboť vskutku stojí o pěkných 25 metrů níže.

Kdybychom z ochozu rozhledny vedli vodorovnou lávku k vysílači, tato lávka by vyústila na jeho třetím ochozu, cca 45 metrů nad zemí.

Chtěli-li bychom tedy na Javořici postavit obdobu rozhledny na Kleti a zároveň replikovat i kvalitu výhledu, přičemž bychom z nějakého důvodu měli dodržet i vzdálenost cca 200 metrů od vysílače, pak by tato rozhledna neměřila 20 metrů, dokonce ani 40 metrů, nýbrž plných 60 metrů.

Neboť na Javořici naši předci postavili na samém vrcholu vysílač, a pro základy rozhledny umístěné pár set metrů od vrcholu tak zbývá o 20 metrů nižší nadmořská výška. Jde tedy o situaci zcela opačnou té na Kleti.

Viz názorný obrázek:

Kleť a Javořice: porovnání «rozhlednové» situacePorovnání terénní situace. Na Kleti stačí 20metrový kamenný pidižvík. Na Javořici ho však za stejných podmínek může efektivně zastoupit pouze třikrát vyšší vížka. Neefektivně cokoli nižšího.

Teoreticky by bylo velmi elegantní projektovat rozhlednu v ose vysílače podobně jako je tomu třeba na Ještědu, ovšem prakticky se člověk domluví spíše s přejetým ježkem než s Českými radiokomunikacemi na takové přestavbě vysílače.

Naštěstí i projekt rozhledny stojící opodál má své nesporné výhody. A především ani její výška, která v takovém případě musí kompenzovat tu chybějící nadmořskou, není ničím, s čím by si člověk 21. století neporadil.

První příhradové věže atakující hranici 200 metrů se začínaly pro dobro rádiového spojení stavět během první světové války. Není žádná ostuda na Javořici nyní, po sto letech, postavit rozhlednu víc než o polovinu nižší. (I když trochu samozřejmě ano.)


Kleť: Vysílač vs. rozhlednaZ rozhledny na Kleti je i přes její malou výšku dobrý výhled. Je totiž založena o 25 metrů výše než vysílač

Pohled z rozhledny na KletiPohled z rozhledny na Kleti. Nechceme-li postavit horší rozhlednu, než naši předci před 200 lety, minimálně takhle to musí vypadat i na Javořici.

Pohled z rozhledny na Kleti – simulaceVedli-li bychom z ochozu rozhledny vodorovnou lávku k vysílači, vyústí cca 45 m nad jeho patou…

Srovnatelný výhled z Javořice… což je pro představu celková výška rozhledny ve Valtínově. Nebo třetího ochozu vysílače na Javořici

Srovnatelný výhled z Javořice - detailSrovnatelný výhled jako na Kleti tedy může poskytnout rozhledna s vyhlídkou v úrovni třetího ochozu vysílače – tj. v 880 m n. m. –, umístěná kdekoli v okruhu do 250 m od vrcholu.
Děkujeme za pozornost! :⁠)


Výškopis rozhledny


Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: