Proč nestavět rozhlednu jako na Kleti

21. května 2017

Správná rozhledna pro Javořici je vysoká

«Je vidět Kleť,» říkají děti z jižních Čech, jsou-li zavezeny k Velkému pařezitému rybníku u Telče, zpozorují-li vysílač na Javořici.

Jak vysoká by měla být rozhledna na Javořici? Ale vždyť to je přece jasné! Vezmeme si příklad z Kleti, kde je vysílač jako na Javořici, a uděláme to úplně stejně. Rozhledna na Kleti stojí kousek vedle vysílače a má sotva dvacet metrů. Českým radiokomunikacím evidentně nevadí, jinak by ji dávno zbouraly.

Takže hotovo dvacet, na Javořici bude stát taky dvacetimetrová rozhledna! Prohlásil od stolu nějaký pantáta z Telče nebo Dačic a jal se žádat o dotaci na dvacetimetrový posed.

Tak takhle by to, vážení přátelé, ale opravdu nešlo. Na první pohled se můžete zamilovat na celý život, ale při plánování rozhledny je zapotřebí i pohled druhý, třetí a někdy i čtvrtý. Především je třeba myslet.

Rozhledna na Kleti má sice stěží 20 metrů, daleko zajímavější však je, kde vlastně stojí. Naši předkové nebyli hloupí a před dvěma sty lety ji postavili na samém vrcholu, tj. v 1083 metrech.

U paty 170 metrů vysokého vysílače bychom naopak naměřili pouze 1058 m n.m., neboť vskutku stojí o pěkných 25 metrů níže.

Kdybychom z ochozu rozhledny vedli vodorovnou lávku k vysílači, tato lávka by vyústila na jeho třetím ochozu, cca 45 metrů nad zemí.

Chtěli-li bychom tedy na Javořici postavit obdobu rozhledny na Kleti a zároveň replikovat i kvalitu výhledu, přičemž bychom z nějakého důvodu měli dodržet i vzdálenost cca 200 metrů od vysílače, pak by tato rozhledna neměřila 20 metrů, dokonce ani 40 metrů, nýbrž plných 60 metrů.

Neboť na Javořici naši předci postavili na samém vrcholu vysílač, a pro základy rozhledny umístěné pár set metrů od vrcholu tak zbývá o 20 metrů nižší nadmořská výška. Jde tedy o situaci zcela opačnou té na Kleti.

Viz názorný obrázek:

Kleť a Javořice: porovnání «rozhlednové» situacePorovnání terénní situace. Na Kleti stačí 20metrový kamenný pidižvík. Na Javořici ho však za stejných podmínek může efektivně zastoupit pouze třikrát vyšší vížka. Neefektivně cokoli nižšího.

Teoreticky by bylo velmi elegantní projektovat rozhlednu v ose vysílače podobně jako je tomu třeba na Ještědu, ovšem prakticky se člověk domluví spíše s přejetým ježkem než s Českými radiokomunikacemi na takové přestavbě vysílače.

Naštěstí i projekt rozhledny stojící opodál má své nesporné výhody. A především ani její výška, která v takovém případě musí kompenzovat tu chybějící nadmořskou, není ničím, s čím by si člověk 21. století neporadil.

První příhradové věže atakující hranici 200 metrů se, pro dobro rádiového spojení, začínaly stavět během první světové války. Není žádná ostuda na Javořici nyní, po sto letech, postavit rozhlednu víc než o polovinu nižší. (I když trochu samozřejmě ano.)


Možná to neplatí na každé hoře, ale na Javořici je skutečně podstatný rozdíl, rozhlížíte-li se z výšky řekněme 25 metrů nad vrcholem, nebo z výšky dvojnásobné.
V prvém případě máte neustále pocit, že se utopíte v jehličnatém moři, že na vás skočí veverka a vletí vám kůrovec do očí. Teprve tak v 50 metrech nad zemí se to zlomí a vy konečně získáte dojem, že opravdu stojíte na vrcholu hory. Při pohledu na široširé zelené lány lemované vzdálenými vesničkami se konečně rozhostí zasloužený klid a vy si můžete říci: «Tak takhle to je.»
Javořice je vlastně táhlý hřbet bez výrazného vrcholu, a právě ten musí rozhledna zastoupit; dodat co možná nejvyšší výškový rozdíl vůči okolní téměř rovinaté «hladině» lesů.

Představte si, že máte vůz s dlouhou kapotou a sedačku si posunete co nejvíce dozadu, co nejníž a ještě v ní budete skoro ležet.
I takovým způsobem lze jistě řídit, ale časem zákonitě přejedete nějakou kozu, ovci nebo dítě, protože jste tu školku v přírodě prostě neviděli. Když se to stane po několikáté, už vám to možná začne trochu vadit.
Takové myšlenky si člověk odnese z vyhlídky v 25 metrech nad vrcholem Javořice. Pohled z nízké rozhledny stačí zažít jednou za rok.

A teď si představte, že sedíte v kombajnu. I zde máte nerušený výhled na daleký obzor, ale zároveň máte přehled, co se děje kolem vás a proč tu vlastně jste.
A to je přesně ten pohled z výšky 50, 60, 70 metrů nad vrcholem Javořice, který vás nahoru bude lákat měsíc co měsíc…


Kleť: Vysílač vs. rozhlednaZ rozhledny na Kleti je i přes její malou výšku dobrý výhled. Je totiž založena o 25 metrů výše než vysílač

Pohled z rozhledny na KletiPohled z rozhledny na Kleti. Nechceme-li postavit horší rozhlednu, než naši předci před 200 lety, minimálně takhle to musí vypadat i na Javořici.

Pohled z rozhledny na Kleti – simulaceVedli-li bychom z ochozu rozhledny vodorovnou lávku k vysílači, vyústí cca 45 m nad jeho patou…

Srovnatelný výhled z Javořice… což je pro představu celková výška rozhledny ve Valtínově. Nebo třetího ochozu vysílače na Javořici

Srovnatelný výhled z Javořice - detailSrovnatelný výhled jako na Kleti tedy může poskytnout rozhledna s vyhlídkou minimálně v úrovni třetího ochozu vysílače – tj. v 880 m n. m. –, umístěná kdekoli v okruhu do 250 m od vrcholu.
Děkujeme za pozornost! :⁠)


Javořice - výhled na Děvín Výhled na Pálavské vrchy. Pod nimi, 100 km od Javořice, se nachází novomlýnské nádrže s vodou z řeky Jihlavy, jejíž prameniště lze z Javořice rovněž spatřit. Od pramene až k ústí. Alfa a omega.


Výškopis rozhledny


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: