FOTO: Rozhledy odjinud

13. května 2017

Všude výhled, z Javořice nejlíp

Třebaže rozhledna zatím nestojí, pokud se na Javořici dobře postavíte mezi vlky a smrky, získáte nejmíň půlkruhový obraz okolní krajiny. Pěkný hled je ale i z dalších blízkých míst:

Například z vrchu nad Řásnou (Vrch 726 m), který leží 3 km východně od Javořice. Pohled na větrníky u Pavlova a okolní krajinu poskytne Javořice tentýž, sotva však uvidíme domky v Řásné, které zůstanou skryté za Vrchem.

6. února 2011
Foto: Hana Tomíšková, 6. února 2011

2× foto Štěpán Dvořák, 12. října 2019

Nebo z úbočí Hradiska (760 m) u Poldovky, 8 km jižně od nejvyššího vrcholu jižní Vysočiny. Toto místo dalekého rozhledu je zajímavé pěkným výhledem na Novodvorský rybník u Lipolce. Z rozhledny na Javořici tento rybník, světe div se, nespatříme, neboť ho skryje právě hřeben táhnoucí se severovýchodně od Hradiska, který jižně od Javořice způsobuje částečný «rozhledový stín», jak se můžete přesvědčit i na mapách rozhledu.

8. května 2017

8. května 2017
2× foto: Jan Vaněk, 8. května 2017

Od vyhlídky pod Hradiskem je to jen kousek k Bradlu (681 m), které se tyčí nad vískou Olší. Odtud už je vidět i 7 km vzdálená Telč. Ne, perla renesance se tentokrát za žádnou horu neskryje. Z Javořice je totiž vidět docela podobně.

14. května 2016
Foto: Richard Kasalý, 14. května 2016

Jako Bradlo zní podobně — Brandlín. Severně nad touto vsí strmí Pivník (698 m), z něhož je možno pozorovat rozhraní dvou států: naší drahé Čechíje, kde z každého lesa, jak se na nejateističtější stát světa sluší, trčí kostelní věž, a Rakouska, které zase vsadilo na víru v obnovitelnou energii. Ta na tomto kopci soupeří o divákovu pozornost s naším neobnovitelným zdrojem v Temelíně. Všechny příhraniční kostelíky i chrámy elektrického náboženství dohlédneme úplně stejně i z Javořice. Bonusem bude pára stoupající z chladicích věží elektrárny Dukovany, která jinak není vidět snad ani z Rakouska…

11. dubna 2013

11. dubna 2013
2× foto: O. Sidor, 11. dubna 2013

Pěkný výhled na krajinu u Telče – včetně rakouských Alp – zajistí i okénka věže hradu Roštejna.
Roštejn a Javořice


Též Míchova skála nabízí pěkný výhled do krajiny; na Bílou Telč i Alpy, když nasněží.

Mládež na skále
Dívej na ty fejssmrky a fejsjedle

Platí zde přísný zákaz rozdělávání ohňů, odpalování světlic a jiné pyrotechniky, aby nepřišel k újmě jediný lístek a jehlička z okolní bujné vegetace, odhodlané navždy přerůstat skálu o 5 až 10 metrů, neboť ta – sotva patnáctimetrová – už vyšší nebude. Takže jsme nechali les kompletně shořet, a vy se tak můžete z této simulace dozvědět, jak by vypadala Míchova skála nezalesněná:

Světe div se, s mírným odlesněním svahu Míchovy skály směrem k Velkopařezitému rybníku počítá i studie LČR, a to ve formě dvou úzkých průseků (červeně), které by odkryly výhled na skálu od rybníka – a naopak:

Studie průseků na Míchově skále

Aktualizováno (2020): Studie míní, příroda mění. Místo dvou geometricky přesných průseků (které by nakonec byly dobré jen k tomu, aby vichřice snáze skácela okolní stromy), se pod Míchovou skálou objevily nahodilé holiny po kůrovcové těžbě, z nichž se naskýtá pohled k Vel. pařez. rybníku. K odkrytí vrcholků skal v pohledu od tohoto rybníka nicméně nedošlo. Pokud se nám dříve zdálo zviditelnění Míchovy skály od Velkopařezitého rybníka jako dobrý nápad, nyní už si tím nejsme jisti. Zejména po tříměsíčním období imaginární «pa⁠ndemie» (od 13. března do 25. května 2020), která vytáhla do přírody davy lidí, čímž Míchova skála – podle hrubého odhadu – zažila dvoj– až trojnásobek obvyklé návštěvnosti. Zviditelnění skály od rybníka by k tak silnému zvýšení návštěvnosti sotva mohlo vést, určitý menší vzestup by však asi bylo možno očekávat. Domníváme se přitom, že ani ten by kamenné památce – jakož i turistům, kteří se zde nechtějí tísnit – nebyl k užitku. Současný stav máme tedy za vyhovující.


Míchova skála – květen 2016
Květen 2016
Míchova skála – srpen 2007
Srpen 2007
Míchova skála – červenec 2008
Červenec 2008
Míchova skála – září 2017
Září 2017

Míchova skála – Alpy
Rakouské Alpy z Míchovy skály (31. 12. 2016)
Noc na Míchově skále
Sát z prsu noci. Z Míchovy skály je pěkný hled i za tmy (23. 11. 2017)

Tip: Mnohá další místa dalekého rozhledu jsou vyznačena na Mapy.cz. Po kliknutí na ikonu se zobrazí fotogalerie.

Nad Borovnou
Nad Dobrou Vodou (2× foto Štěpán Dvořák, 3. července 2019)

Související odkazy:


 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: