FOTO: Rozhledy odjinud

Všude výhled, na Javořici nejlepší

Dokud na Javořici nestojí rozhledna, lidé cestu na ni dvakrát váží a do krajiny se raději rozhlížejí z míst kolem ní, která mají blíže.

Například z vrchu nad Řásnou (Vrch 726 m), který leží 3 km východně od Javořice. Pohled na větrníky u Pavlova a okolní krajinu poskytne Javořice tentýž, sotva však

uvidíme domky v Řásné, které zůstanou skryté za Vrchem.

6. února 2011
Foto: Hana Tomíšková, 6. února 2011

Nebo z úbočí Hradiska (760 m) u Poldovky, 8 km jižně od nejvyššího vrcholu jižní Vysočiny. Toto místo dalekého rozhledu je zajímavé pěkným výhledem na Novodvorský rybník u Lipolce. Z rozhledny na Javořici tento rybník, světe div se, nespatříme, neboť ho skryje právě hřeben táhnoucí se severovýchodně od Hradiska, který jižně od Javořice způsobuje částečný «rozhledový stín», jak se můžete přesvědčit i na mapách rozhledu.

8. května 2017

8. května 2017
2× foto: Jan Vaněk, 8. května 2017

Od vyhlídky pod Hradiskem je to jen kousek k Bradlu (681 m), které se tyčí nad vískou Olší. Odtud už je vidět i 7 km vzdálená Telč. Ne, perla renesance se tentokrát za žádnou horu neskryje. Z Javořice totiž bude vidět docela podobně.

14. května 2016
Foto: Richard Kasalý, 14. května 2016

Jako Bradlo zní podobně — Brandlín. Severně nad touto vsí strmí Pivník (698 m), z něhož je možno pozorovat rozhraní dvou států: Čechíje, kde z každého lesa, jak se na nejateističtější stát světa sluší, trčí kostelní věž, a Rakouska, které zase vsadilo na víru v obnovitelnou energii. Ta na tomto kopci soupeří o divákovu pozornost s naším neobnovitelným zdrojem v Temelíně. Všechny příhraniční kostelíky i chrámy elektrického náboženství dohlédneme úplně stejně i z Javořice. Bonusem bude pára stoupající z chladicích věží elektrárny Dukovany, která jinak není vidět snad ani z Rakouska…

11. dubna 2013

11. dubna 2013
2× foto: O. Sidor, 11. dubna 2013

Související odkazy:


 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: